Trädgårdsgatan 7,  541 30  SKÖVDE
Tel. 0500-48 26 86
E-mail: skgv@telia.com

Elisabet Hallgren

Atelje:
Bäckvägen 12
549 31 Tidan

Hemsida

Vas

 

UTBILDNING
1970-71 Nyckelviksskolan Stockholm 1971-75 Högskolan för Design och Konsthantverk Göteborg
1972 Orrefors glasbruk Orrefors
1973 Rörstrands Porslinsfabrik Lidköping
1972-79 Praktik i Skottland, Frankrike och Finland

SAMLINGSUTSTÄLLNINGAR
I URVAL

2018 Dalslands Konstmuseum, Upperud
2017 Åmåls konsthall, Åmål
2016 Bengtsfors Konsthall, Bengtsfors 2016 Dalslands Konstmuseum, Upperud
2016 Brest Ceramic Center, Belarus 2015 Åmåls Konsthall, Åmål
2014 Tradition and Renewal, Gustavsbergs Porslinsmuseum, Gustavsberg
2013 Tea for Touch Galleri Lanterna Åbo Finland
2013 Scopin Culture House Scopin Ryssland
2013 Elagin Park, St Petersburg Ryssland
2012 Gorodnaya Ceramic Center Belarus
2009-2014 Summer exhibitions, Lästviks Säteri, Dals Långed
2003 Zeta Trädgård, Stockholm
2001 Galleri Anna H, Bovallstrand
1998 Medborgarhuset, Stockholm
1988 NorrePort Halmstad
1986 Summerthoughts, Röhsska Museet Göteborg
1985 Vadstena Slott Vadstena
1985 Norrköpings Stadsmuseum Norrköping
1983 Pejling, Bangsbo museum Fredrikshamn Danmark
1977 Bohussalongen Uddevalla

SEPARATUTSTÄLLNINGAR
2018 Galleri 3, Vänersborg
2017, Galleri 2, Säffle
2016 Lysekils Konsthall, Lysekil
2015 Galleriet, Hantverksmagasinet, Åmål
2015 Galleri 3 ,Vänersborg
2009 Ekebyhovs Slottsgalleri ,Ekerö 2006 Galleri Reforma Karlstad
2005 Herrljunga Konsthall Herrljunga 2003 Galleri Sjöhästen Nyköping
2001 Galleri Hantverket Stockholm 1999 Ekebyhovs Slottsgalleri Ekerö 1998 Sjöfartsverket Norrköping
1996 Konstnärshuset Kungsbacka
1994 Skanska huvudkontor Solna
1992 Runda Huset Kommunhuset Gustavsberg
1984 Galleri Lerverk Göteborg
1979 Konstfrämjandet Göteborg
1978 Brahe Galleri, Åbo Finland
1977 Galleri Kusten Göteborg

REPRESENTERAD
Älvsborgs läns landsting; Lysekils Kommun; Hirtshals Kommun Danmark, Herrljunga Kommun, Angereds kommun Värmdö Kommun; Gorodnaya Culture House Belarus; Ceramic Museum of Scopin Ryssland. Privata samlare I Sverige, Finland, Frankrike, Tyskland, Norge, Ryssland and Kina

STIPENDIER
Längmanska stiftelsen 2016
Gun och Åke G Selins Stiftelse 2016 Statens Konstnärsnämnd arbetsstipendium
Bohuslandstingets utställningsstipendium
August Rigners resestipendium
J F Eklunds hantverksstiftelse
Berit Wallenbergs Stiftelse 2009 Holmgrens Stiftelse 2010
Estrid Ericsons Stiftelse 2003, 2007

MEDLEM I
www.svenskakonstnarer.se www.bus.se (Bildupphovsrätt i Sverige) www.konstgrafiskaverkstaden.se Gästadjunkt Konstfack, IBIS, Design, 2002-2016